Fundacja „Połącz się z głową” została patronem Poradni w projekcie: „Dziecko i Technologia - Centrum Wsparcia”. Dotację otrzymaliśmy w ramach konkursu "Regranting Organizacji Poradniczych"
CO JEST CELEM PROJEKTU?
Indywidualne poradnictwo dla rodziców i opiekunów w zakresie interakcji dzieci i młodzieży z technologią cyfrową. Poradnictwo będzie opierało się m.in. o wiedzę:
- psychologiczną,
- technologiczną,
- informatyczną
- psychoterapeutyczną.
Ma na celu wsparcie w rozwiązaniu zaistniałych w rodzinach
trudności, ale także zapobieganie im w postaci wprowadzania elementów edukacji medialnej oraz psychoedukacji.
Działamy na rzecz rodziców i opiekunów dzieci w wieku 6-15 zamieszkujących na terenie woj. łódzkiego.
KTO W PRAKTYCE MOŻE SKORZYSTAĆ ZE WSPARCIA?
Rodzice, którzy chcą:
👉 pomóc dzieciom w nauce HIGIENY CYFROWEJ, kształtowaniu prawidłowej postawy i nawyków względem technologii
👉 nauczyć dzieci WYKORZYSTYWAĆ POTENCJAŁ technologii w pozytywny sposób;
👉CHRONIĆ swoje dzieci przed zagrożeniami w sieci
👉przeciwdziałać lub interweniować w problemowego używania internetu czy uzależnień medialnych
👉potrzebują wsparcia i konkretnych wskazówek dotyczących: czasu ekranowego,
wyznaczania zasad - tzw. "kontraktu cyfrowego",
świadomego korzystania z sieci.
👉 potrzebują "korepetycji" z szybko zmieniającego się świata technologii cyfrowej, by nie czuć się wykluczonymi z cyfrowego życia swoich dzieci.
👉potrzebują kontaktu z interdyscyplinarnym zespołem specjalistów,
WARTOŚĆ PROJEKTU: 17159 zł
PROJEKT REALIZOWANY DZIĘKI:
Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, Klaster Innowacji Społecznych, Regranting Organizacji Poradniczych 2024-2026
Już wkrótce więcej informacji !
27 czerwca zakończył się półroczny projekt "Dwa Sektory Jedna Wizja". Wzięła w nim udział jedna z działaczek naszej Fundacji Ola Jankowiak. Program miał na celu budowanie współpracy pomiędzy sektorem pozarządowym i biznesowym, co wpływa na efektywność działania trzeciego sektora i społeczne zaangażowanie biznesu.
Ola - jako liderka organizacji społecznej miała okazję współpracować indywidualnie z doświadczoną osobą na stanowisku kierowniczym z firmy PwC, która pełniła rolę coacha. Zdobyła specjalistyczną wiedzę i nowe praktyczne umiejętności z zakresu efektywnego zarządzania ludźmi, projektami, procesami. Brała udział w warsztatach przygotowanych wspólnie przez Fundację Szkoła Liderów i Fundację PwC. Miała okazję wypracowania własnego podejścia do budowania współpracy z biznesem.
W czerwcu Fundacja "Połącz się z głową" miała okazję spotkać się z młodzieżą z łódzkich liceów ogólnokształcących.
Podczas dwugodzinnych spotkań nasi eksperci poruszali ważne i aktualne tematy związane z technologią cyfrową oraz jej wpływem na młodzież.
Program dotykał m.in. takich zagadnień:
- Dlaczego lubimy korzystać z technologii cyfrowej? To nie takie oczywiste...
- Dlaczego nadużywamy technologii cyfrowej?
- Technologia perswazji (specyficzna konstrukcja, mechanika oraz cechy gier i aplikacji, które sprawiają, że technologia jest wciągająca )
- Jak zadbać o higienę cyfrową? - Praktyczne wskazówki.
Fundacji "Połącz się z głową" bardzo zależy na byciu blisko odbiorców swoich działań. Podczas spotkań zachęcaliśmy młodzież do aktywnego udziału i podzielenia się swoimi przemyśleniami w temacie korzystania z technologii. Dopytywaliśmy w jaki sposób powinniśmy działać, by nasz przekaz był przystępny i atrakcyjny dla dzieci i młodzieży.
Dostaliśmy dużą dawkę inspiracji w zakresie edukacji medialnej Młodych Ludzi. Jako organizacja chcemy wsłuchać się w głos młodego pokolenia i od września ruszamy z nowym projektem :)
4 kwietnia miała miejsce Konferencja Uwaga!Smartfon. To jedno z ważniejszych wydarzeń w Polsce, dotykających tematu interakcji Młodych Ludzi z technologią cyfrową!
Ola Jankowiak z naszej Fundacji moderowała panel dyskusyjny pn.„Zdrowie psychiczne Młodego Pokolenia”. Miała okazję zadać kilka ważnych pytań gościom panelu, którymi byli: dr Catherine L’Ecuyer dr Łukasz Cichocki, prof. Mariusz Jędrzejko, prof. Monika Przybysz.
👉 Konferencja to wystąpienia, wykłady, dyskusje eksperckie. Dużo wartościowej wiedzy i spostrzeżeń.
👉 Miałyśmy okazję spotkać się (oficjalnie i w kuluarach) z wieloma ekspertami:
ds. mediów, social mediów i PRu
edukatorów cyfrowych,
psychologów i pedagogów,
psychoterapeutów uzależnień.
👉 Spotkałyśmy wspaniałych ludzi z misją i pasją, z którymi miałyśmy okazję wymienić się doświadczeniami.
Dziękujemy organizatorom Fundacji Projekt.PL za zaproszenie.
Ponad połowa dzieci i młodzieży marzy o karierze gwiazdy w nowych mediach. Uważają, że jest to bardzo dochodowa i łatwa praca.
Gościem audycji Radia Gdańsk „Świat się Zmienia” była psycholożka z Fundacji "Połącz się z głową" (Aleksandra Jankowiak), która opowiadała o podejściu dzieci i rodziców do świata influencerów.
Fundacja "Połącz się z głową" wspólnie z Kino Świat zrealizowała projekt, w ramach którego przygotowaliśmy darmowe materiały edukacyjne. Nauczyciele mogą je wykorzystać, aby omówić z uczniami starszych klas pracę influencera.
Scenariusz lekcji zatytułowany "Samotność w świecie Social Mediów" jest inspirowany filmem "Dziewczyna Influencera". Film opowiada o influencerach, którzy na pierwszy rzut oka prowadzą idealne życie, pełne beztroskich podróży, luksusowych marek i niekończącej się zabawy. Jednak, jak ujawniła głośna afera Pandora Gate, demaskująca prawdziwe oblicze YouTuberów, świat internetu kryje wiele mrocznych tajemnic.
Zapraszamy do obejrzenia naszego krótkiego filmu promocyjnego, dzięki któremu można usłyszeć, dlaczego edukacja medialna jest ważna.
Monika Candela opowiada czym się zajmujemy jako Fundacja, w jaki sposób działamy, dlaczego spotykamy się z rodzicami i o czym z nimi rozmawiamy. Można także posłuchać opinii jednej z mam, która uczestniczyła w szkoleniu organizowanym przez Fundację "Połącz się z głową". Film powstał dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Ja-Ty-My.
Zostałyśmy zaproszone jako prelegentki na Konferencję „Dzieci i Młodzież Online - Instrukcja Obsługi”, która odbyła się w piątek 8.12 w Warszawie w Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
Monika opowiedziała o PODEJŚCIU DO SMARTFONÓW W SZKOLE - w Polsce, Europie i na świecie. Wspomniała także o regulacjach prawnych oraz o rekomendacjach UNESCO, po ogłoszeniu raportu "2023 Global Education Monitoring Report" Ola w swoim wystąpieniu zastanawiała się CZY MEDIA CYFROWE I TECHNOLOGIA USPRAWNIAJĄ NAUKĘ UCZNIÓW, CZY JĄ UTRUDNIAJĄ? Z punktu widzenia Fundacji "Połącz się z głową" możliwe jest tylko wieloaspektowe podejście do tego tematu oraz poszukiwanie rozwiązań poprzez szkolne uzgodnienia cyfrowe.
Miałyśmy okazję podzielić się doświadczeniami naszej organizacji i posłuchać interesujących referatów.
W ramach działań, zaplanowaliśmy dla nauczycieli, pedagogów i psychologów, pracujących w szkołach podstawowych, 5 dwugodzinnych spotkań. które pomogą zrozumieć świat technologii cyfrowej widziany oczami uczniów. Nasze bezpłatne szkolenia (przy kawie i cieście) poprowadzą doświadczeni specjaliści ds. edukacji medialnej oraz psycholog. Chcemy przekazać ekspercką wiedzę, nie zapominając o przyjaznej atmosferze. Zmieniające się otoczenie technologiczne stawia przed pedagogami, nauczycielami nowe wyzwania, ale dzięki naszemu projektowi zdobędziecie wiedzę i narzędzia (konkretne wskazówki!), aby rozwijać się, usprawnić i ułatwić swoją pracę, a także skutecznie wspierać swoje szkoły, uczniów i ich rodziny.
Spotkania umożliwią rozwój kompetencji w zakresie narzędzi i aplikacji usprawniajacych pracę, edukacji medialnej, higieny cyfrowej, zarządzania wyzwaniami związanymi z cyberprzemocą, zwiększenie efektywności w nauczaniu, a także rozwój kompetencji interwencyjnych.
Na każdym spotkaniu poruszamy inną tematykę:
👉18.10 Sieć oczami dzieci. Co kręci dzieci i jak wykorzystać tę wiedzę w budowaniu relacji i nauczaniu?
👉20.10 Cyberprzemoc, cyberprzesladowanie, mowa nienawiści i inne zagrożenia w sieci (praktyczne wskazówki dotyczące interwencji).
👉02.11 Kompetencje przyszłości. Rozwój osobisty i zawodowy pedagogów. Technologia, która zwiększa efektywność pracy z uczniem.
👉9.11 Wpływ technologii cyfrowej na możliwości poznawcze dziecka (koncentracja, uwaga, pamięć, wielozadaniowość, wyniki szkolne), aktywność fizyczną oraz relacje interpersonalne w szkole.
👉15.11 Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży. Cyberzaburzenia, uzależnienia, higiena cyfrowa uczniów.
Zaplanowaliśmy dla rodziców i opiekunów dzieci (w wieku 6-15) 5 dwugodzinnych spotkań. które pomogą zrozumieć świat technologii cyfrowej widziany oczami dziecka.
Podczas warsztatów porozmawiamy o budowania relacji rodzinnych w dobie rozwoju technologii cyfrowej; przedstawimy sposoby odpowiedzialnego wyboru mediów, technologii; zaproponujemy sposoby podejmowania rozmów z dziećmi i wprowadzania zasad; udzielimy wskazówek dotyczących profilaktyki cyberzaburzeń.
Nasze bezpłatne spotkania (przy kawie i cieście) poprowadzą doświadczeni specjaliści ds. edukacji medialnej oraz psycholog. Chcemy przekazać ekspercką wiedzę w przystępny sposób, nie zapominając o dobrej atmosferze.
Dlaczego warto przyjść? Zmieniające się otoczenie technologiczne stawia przed rodzicami i opiekunami nowe wyzwania, ale dzięki naszemu projektowi zdobędziecie wiedzę i narzędzia (konkretne wskazówki!), aby skutecznie wspierać swoje dzieci. Program został przygotowany przez interdyscyplinarny zespół (informatyka, gracza, psychologa, eksperta od nowych technologii, psychpterapeutę dzieci i młodzieży).
Na każdym spotkaniu poruszamy inną tematykę:
✅15.09 Co kręci dzieci? - czyli sieć oczami dzieci.
✅23.09 Bezpieczeństwo korzystania z nowych technologii
(zagrożenia w sieci i programy kontroli rodzicielskiej).
Cyberzaburzenia i uzależnienia.
✅04.10 Gry mobilne i komputerowe - szanse i zagrożenia.
✅06.10 Social Media - dlaczego dzieci lubią media społecznościowe?
✅13.10 Budowanie relacji rodzinnych w dobie rozwoju technologicznego.
Już 9.09.2023 będzie można spotkać się z naszymi ekspertami podczas targów NGO (Organizacji Pozarządowych) w CH PORT ŁÓDŹ.
Porozmawiamy, poszukamy rozwiązań, podamy przykłady dobrych praktyk i sprawdzonych narzędzi, prześlemy Ci konkretne wskazówki w PDF, zaprosimy Cię na bezpłatne warsztaty.
Dowiesz się m.in.:
- Jak wprowadzać w domu zasady związane z elektroniką.
- Jak używać technologii cyfrowej, by sprzyjała rozwojowi dziecka, a jakich programów, gier, zachowań i nawyków należy unikać.
Data: 9.09.2023
Godzina: 10.00 -20.00
Miejsce: Stoisko w CH Port Łódź
Organizatorzy: Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”
W dniach 11-13 lipca wzięliśmy udział w Konferencji CYPSY26 w Paryżu z zakresu cyberpsychologii. Konferencja odbyła się już 26 raz, a w 2023 roku organizatorami byli: University Paris Cité (Wydział Biomedyczny) we współpracy z Interactive Media Institute. Konferencja stanowiła międzynarodową platformę networkingową.
Pojechałyśmy tam w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Projekt zaadresowany jest do rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Celem projektu jest edukacja medialna rodziców, poprawa ich świadomości w zakresie higieny cyfrowej, kompetencji cyfrowych, bezpieczeństwa w sieci, co wpływa na kształtowanie postaw i nawyków ich dzieci oraz przeciwdziała cyberzaburzeniom.
Organizujemy 5 różnorodnych tematycznie, dwugodzinnych spotkań dla rodziców (w formie warsztatów) w 5 szkołach. Rodzice biorą udział w nieodpłatnych spotkaniach (przy kawie i cieście) z ekspertami Fundacji „Połącz się z głową”, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Projekt wygrał w konkursie: Fundusz Pomocowy - otwarty konkurs jesień 2022 ogłoszonym przez: Fundacja Edukacja dla Demokracji - Fundusz Pomocowy. Oficjalne wyniki można znaleźć na stronie www.fed.org.pl lub bezpośrednio w linku https://fed.org.pl/wp-content/uploads/2022/12/Wyniki-FP-JESIEN-2022.pdf ).
Celem Funduszu Pomocowego jest wsparcie inicjatyw obywatelskich podejmowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz łagodzenia lub przeciwdziałania skutkom negatywnego wpływu pandemii COVID-19 w obszarze edukacji i rozwoju społecznego dzieci i młodzieży z miejscowości do 50 tys. mieszkańców, a także ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Projekt finansowany jest w 100% z powyższych środków.
Przed formalną rejestracją naszej Fundacji prowadziliśmy działania jako nieformalna grupa „Cyberpsycholog”.
Przyznano nam dotację w ramach konkursu Mikrogranty w Łódzkiem 2021, w którym podmiotem realizującym było CENTRUM INWESTYCJI SPOŁECZNO-EKONOMICZNYCH.
Projekt nosił tytuł: „Połącz się dobrze! - Jak zadbać o swoje dobre samopoczucie w sieci?”. Odbyły się 4 sześciogodzinne warsztaty na temat zachowań i nawyków związanych z korzystaniem z sieci i urządzeń elektronicznych, prowadzone przez dwóch trenerów. Uczestnikami było 40 osób w różnym wieku, którzy byli mieszkańcami powiatu sieradzkiego. Działania prowadziliśmy od 2021-09-30 do 05.11.2021.
garść statystyk
61%
uczniów przyznaje, że rodzice nie uczą ich odpowiedzialnego korzystania z internetu oraz smartfona.
46%
Okazało się, że w domach polskich nastolatków nigdy nie były ustalane jakiekolwiek zasady związane z korzystaniem z gier cyfrowych
37%
Co trzecie dziecko podejmuje próby mające na celu ograniczenie korzystania z telefonu komórkowego, ale są one bezskuteczne.
20%
nastolatków przyznaje, że to co publikuje o sobie w sieci nie jest prawdą
#TEAM
Odpisujemy w ciągu 2 dni roboczych... albo szybciej :)
Nasi partnerzy mają czynny wpływ na rozwój Fundacji.
To dzięki Wam możemy jeszcze sprawniej propagować prawidłowe wzorce cyfrowe.