#projekty

Poznaj projekty,
które prowadzimy

Nasze projekty

Fundacja z przyznanym grantem!

Fundacja „Połącz się z głową” została patronem Poradni w projekcie: „Dziecko i Technologia - Centrum Wsparcia”. Dotację otrzymaliśmy w ramach konkursu "Regranting Organizacji Poradniczych"

CO JEST CELEM PROJEKTU?
Indywidualne poradnictwo dla rodziców i opiekunów w zakresie interakcji dzieci i młodzieży z technologią cyfrową. Poradnictwo będzie opierało się m.in. o wiedzę:
- psychologiczną,
- technologiczną,
- informatyczną
- psychoterapeutyczną.
Ma na celu wsparcie w rozwiązaniu zaistniałych w rodzinach
trudności, ale także zapobieganie im w postaci wprowadzania elementów edukacji medialnej oraz psychoedukacji.

Działamy na rzecz rodziców i opiekunów dzieci w wieku 6-15 zamieszkujących na terenie woj. łódzkiego.

KTO W PRAKTYCE MOŻE SKORZYSTAĆ ZE WSPARCIA?
Rodzice, którzy chcą:
👉 pomóc dzieciom w nauce HIGIENY CYFROWEJ, kształtowaniu prawidłowej postawy i nawyków względem technologii
👉 nauczyć dzieci WYKORZYSTYWAĆ POTENCJAŁ technologii w pozytywny sposób;
👉CHRONIĆ swoje dzieci przed zagrożeniami w sieci
👉przeciwdziałać lub interweniować w problemowego używania internetu czy uzależnień medialnych
👉potrzebują wsparcia i konkretnych wskazówek dotyczących: czasu ekranowego,
wyznaczania zasad - tzw. "kontraktu cyfrowego",
świadomego korzystania z sieci.
👉 potrzebują "korepetycji" z szybko zmieniającego się świata technologii cyfrowej, by nie czuć się wykluczonymi z cyfrowego życia swoich dzieci.
👉potrzebują kontaktu z interdyscyplinarnym zespołem specjalistów,

WARTOŚĆ PROJEKTU: 17159 zł
PROJEKT REALIZOWANY DZIĘKI:
Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, Klaster Innowacji Społecznych, Regranting Organizacji Poradniczych 2024-2026

Już wkrótce więcej informacji !

Fundacja z przyznanym grantem!
Projekt

Projekt "Dwa Sektory Jedna Wizja"

27 czerwca zakończył się półroczny projekt "Dwa Sektory Jedna Wizja". Wzięła w nim udział jedna z działaczek naszej Fundacji Ola Jankowiak. Program miał na celu budowanie współpracy pomiędzy sektorem pozarządowym i biznesowym, co wpływa na efektywność działania trzeciego sektora i społeczne zaangażowanie biznesu.

Ola - jako liderka organizacji społecznej miała okazję współpracować indywidualnie z doświadczoną osobą na stanowisku kierowniczym z firmy PwC, która pełniła rolę coacha. Zdobyła specjalistyczną wiedzę i nowe praktyczne umiejętności z zakresu efektywnego zarządzania ludźmi, projektami, procesami. Brała udział w warsztatach przygotowanych wspólnie przez Fundację Szkoła Liderów i Fundację PwC. Miała okazję wypracowania własnego podejścia do budowania współpracy z biznesem.

"Młodzi w Sieci" - Projekt dla młodzieży licealnej z woj. łódzkiego.

W czerwcu Fundacja "Połącz się z głową" miała okazję spotkać się z młodzieżą z łódzkich liceów ogólnokształcących.
Podczas dwugodzinnych spotkań nasi eksperci poruszali ważne i aktualne tematy związane z technologią cyfrową oraz jej wpływem na młodzież.
Program dotykał m.in. takich zagadnień:
- Dlaczego lubimy korzystać z technologii cyfrowej? To nie takie oczywiste...
- Dlaczego nadużywamy technologii cyfrowej?
- Technologia perswazji (specyficzna konstrukcja, mechanika oraz cechy gier i aplikacji, które sprawiają, że technologia jest wciągająca )
- Jak zadbać o higienę cyfrową? - Praktyczne wskazówki.

Fundacji "Połącz się z głową" bardzo zależy na byciu blisko odbiorców swoich działań. Podczas spotkań zachęcaliśmy młodzież do aktywnego udziału i podzielenia się swoimi przemyśleniami w temacie korzystania z technologii. Dopytywaliśmy w jaki sposób powinniśmy działać, by nasz przekaz był przystępny i atrakcyjny dla dzieci i młodzieży.

Dostaliśmy dużą dawkę inspiracji w zakresie edukacji medialnej Młodych Ludzi. Jako organizacja chcemy wsłuchać się w głos młodego pokolenia i od września ruszamy z nowym projektem :)

Konferencja

Konferencja "UWAGA! SMARTFON"

4 kwietnia miała miejsce Konferencja Uwaga!Smartfon. To jedno z ważniejszych wydarzeń w Polsce, dotykających tematu interakcji Młodych Ludzi z technologią cyfrową!



Ola Jankowiak z naszej Fundacji moderowała panel dyskusyjny pn.„Zdrowie psychiczne Młodego Pokolenia”. 
Miała okazję zadać kilka ważnych pytań gościom panelu, którymi byli:
 dr Catherine L’Ecuyer
dr Łukasz Cichocki, prof. Mariusz Jędrzejko, 
prof. Monika Przybysz.

👉 Konferencja to wystąpienia, wykłady, dyskusje eksperckie. Dużo wartościowej wiedzy i spostrzeżeń.

👉 Miałyśmy okazję spotkać się (oficjalnie i w kuluarach) z wieloma ekspertami: 
ds. mediów, social mediów i PRu
edukatorów cyfrowych, 
psychologów i pedagogów,
psychoterapeutów uzależnień.



👉 Spotkałyśmy wspaniałych ludzi z misją i pasją, z którymi miałyśmy okazję wymienić się doświadczeniami.

Dziękujemy organizatorom Fundacji Projekt.PL za zaproszenie.

Kim chciałbyś zostać? Influencerem! Fundacja w Radiu Gdańsk

Ponad połowa dzieci i młodzieży marzy o karierze gwiazdy w nowych mediach. Uważają, że jest to bardzo dochodowa i łatwa praca.
Gościem audycji Radia Gdańsk „Świat się Zmienia” była psycholożka z Fundacji "Połącz się z głową" (Aleksandra Jankowiak), która opowiadała o podejściu dzieci i rodziców do świata influencerów.

Kiliknij, żeby odłsuchać wywiad
Kim chciałbyś zostać? Influencerem! Fundacja w Radiu Gdańsk
Fundacja

Fundacja "Połącz się z głową" i Kino Świat – Projekt Edukacyjny

Fundacja "Połącz się z głową" wspólnie z Kino Świat zrealizowała projekt, w ramach którego przygotowaliśmy darmowe materiały edukacyjne. Nauczyciele mogą je wykorzystać, aby omówić z uczniami starszych klas pracę influencera.

Scenariusz lekcji zatytułowany "Samotność w świecie Social Mediów" jest inspirowany filmem "Dziewczyna Influencera". Film opowiada o influencerach, którzy na pierwszy rzut oka prowadzą idealne życie, pełne beztroskich podróży, luksusowych marek i niekończącej się zabawy. Jednak, jak ujawniła głośna afera Pandora Gate, demaskująca prawdziwe oblicze YouTuberów, świat internetu kryje wiele mrocznych tajemnic.

Materiały edukacyjne

Film promocyjny Fundacji "Połącz się z głową"

Zapraszamy do obejrzenia naszego krótkiego filmu promocyjnego, dzięki któremu można usłyszeć, dlaczego edukacja medialna jest ważna.
Monika Candela opowiada czym się zajmujemy jako Fundacja, w jaki sposób działamy, dlaczego spotykamy się z rodzicami i o czym z nimi rozmawiamy. Można także posłuchać opinii jednej z mam, która uczestniczyła w szkoleniu organizowanym przez Fundację "Połącz się z głową". Film powstał dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Ja-Ty-My.

Film można obejrzeć na YouTube
Film promocyjny Fundacji
Konferencja „Dzieci i Młodzież Online - Instrukcja Obsługi”

Konferencja „Dzieci i Młodzież Online - Instrukcja Obsługi”

Zostałyśmy zaproszone jako prelegentki na Konferencję „Dzieci i Młodzież Online - Instrukcja Obsługi”, która odbyła się w piątek 8.12 w Warszawie w Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
Monika opowiedziała o PODEJŚCIU DO SMARTFONÓW W SZKOLE - w Polsce, Europie i na świecie. Wspomniała także o regulacjach prawnych oraz o rekomendacjach UNESCO, po ogłoszeniu raportu "2023 Global Education Monitoring Report" Ola w swoim wystąpieniu zastanawiała się CZY MEDIA CYFROWE I TECHNOLOGIA USPRAWNIAJĄ NAUKĘ UCZNIÓW, CZY JĄ UTRUDNIAJĄ? Z punktu widzenia Fundacji "Połącz się z głową" możliwe jest tylko wieloaspektowe podejście do tego tematu oraz poszukiwanie rozwiązań poprzez szkolne uzgodnienia cyfrowe.
Miałyśmy okazję podzielić się doświadczeniami naszej organizacji i posłuchać interesujących referatów.

"Świadomi w sieci - Wsparcie dla nauczycieli i pedagogów"

W ramach działań, zaplanowaliśmy dla nauczycieli, pedagogów i psychologów, pracujących w szkołach podstawowych, 5 dwugodzinnych spotkań. które pomogą zrozumieć świat technologii cyfrowej widziany oczami uczniów. Nasze bezpłatne szkolenia (przy kawie i cieście) poprowadzą doświadczeni specjaliści ds. edukacji medialnej oraz psycholog. Chcemy przekazać ekspercką wiedzę, nie zapominając o przyjaznej atmosferze. Zmieniające się otoczenie technologiczne stawia przed pedagogami, nauczycielami nowe wyzwania, ale dzięki naszemu projektowi zdobędziecie wiedzę i narzędzia (konkretne wskazówki!), aby rozwijać się, usprawnić i ułatwić swoją pracę, a także skutecznie wspierać swoje szkoły, uczniów i ich rodziny.
Spotkania umożliwią rozwój kompetencji w zakresie narzędzi i aplikacji usprawniajacych pracę, edukacji medialnej, higieny cyfrowej, zarządzania wyzwaniami związanymi z cyberprzemocą, zwiększenie efektywności w nauczaniu, a także rozwój kompetencji interwencyjnych.
Na każdym spotkaniu poruszamy inną tematykę:
👉18.10 Sieć oczami dzieci. Co kręci dzieci i jak wykorzystać tę wiedzę w budowaniu relacji i nauczaniu?
👉20.10 Cyberprzemoc, cyberprzesladowanie, mowa nienawiści i inne zagrożenia w sieci (praktyczne wskazówki dotyczące interwencji).
👉02.11 Kompetencje przyszłości. Rozwój osobisty i zawodowy pedagogów. Technologia, która zwiększa efektywność pracy z uczniem.
👉9.11 Wpływ technologii cyfrowej na możliwości poznawcze dziecka (koncentracja, uwaga, pamięć, wielozadaniowość, wyniki szkolne), aktywność fizyczną oraz relacje interpersonalne w szkole.
👉15.11 Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży. Cyberzaburzenia, uzależnienia, higiena cyfrowa uczniów.

Zapisy:

"Link do Twojego dziecka - czyli rodzicielstwo w czasach nowych technologii"

Zaplanowaliśmy dla rodziców i opiekunów dzieci (w wieku 6-15) 5 dwugodzinnych spotkań. które pomogą zrozumieć świat technologii cyfrowej widziany oczami dziecka.
Podczas warsztatów porozmawiamy o budowania relacji rodzinnych w dobie rozwoju technologii cyfrowej; przedstawimy sposoby odpowiedzialnego wyboru mediów, technologii; zaproponujemy sposoby podejmowania rozmów z dziećmi i wprowadzania zasad; udzielimy wskazówek dotyczących profilaktyki cyberzaburzeń.
Nasze bezpłatne spotkania (przy kawie i cieście) poprowadzą doświadczeni specjaliści ds. edukacji medialnej oraz psycholog. Chcemy przekazać ekspercką wiedzę w przystępny sposób, nie zapominając o dobrej atmosferze.
Dlaczego warto przyjść? Zmieniające się otoczenie technologiczne stawia przed rodzicami i opiekunami nowe wyzwania, ale dzięki naszemu projektowi zdobędziecie wiedzę i narzędzia (konkretne wskazówki!), aby skutecznie wspierać swoje dzieci. Program został przygotowany przez interdyscyplinarny zespół (informatyka, gracza, psychologa, eksperta od nowych technologii, psychpterapeutę dzieci i młodzieży).
Na każdym spotkaniu poruszamy inną tematykę:
✅15.09 Co kręci dzieci? - czyli sieć oczami dzieci.
✅23.09 Bezpieczeństwo korzystania z nowych technologii
(zagrożenia w sieci i programy kontroli rodzicielskiej).
Cyberzaburzenia i uzależnienia.
✅04.10 Gry mobilne i komputerowe - szanse i zagrożenia.
✅06.10 Social Media - dlaczego dzieci lubią media społecznościowe?
✅13.10 Budowanie relacji rodzinnych w dobie rozwoju technologicznego.

Zapisy

TARGI NGO w CH PORT ŁÓDŹ

Już 9.09.2023 będzie można spotkać się z naszymi ekspertami podczas targów NGO (Organizacji Pozarządowych) w CH PORT ŁÓDŹ.

Porozmawiamy, poszukamy rozwiązań, podamy przykłady dobrych praktyk i sprawdzonych narzędzi, prześlemy Ci konkretne wskazówki w PDF, zaprosimy Cię na bezpłatne warsztaty.

Dowiesz się m.in.:
- Jak wprowadzać w domu zasady związane z elektroniką.
- Jak używać technologii cyfrowej, by sprzyjała rozwojowi dziecka, a jakich programów, gier, zachowań i nawyków należy unikać.

Data: 9.09.2023
Godzina: 10.00 -20.00
Miejsce: Stoisko w CH Port Łódź
Organizatorzy: Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”

TARGI NGO w CH PORT ŁÓDŹ
KONFERENCJA CYPSY26 W PARYŻU DOTYCZĄCA CYBERPSYCHOLOGII

KONFERENCJA CYPSY26 W PARYŻU DOTYCZĄCA CYBERPSYCHOLOGII

W dniach 11-13 lipca wzięliśmy udział w Konferencji CYPSY26 w Paryżu z zakresu cyberpsychologii. Konferencja odbyła się już 26 raz, a w 2023 roku organizatorami byli: University Paris Cité (Wydział Biomedyczny) we współpracy z Interactive Media Institute. Konferencja stanowiła międzynarodową platformę networkingową.
Pojechałyśmy tam w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

"Znajdź link do swojego dziecka"

Projekt zaadresowany jest do rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Celem projektu jest edukacja medialna rodziców, poprawa ich świadomości w zakresie higieny cyfrowej, kompetencji cyfrowych, bezpieczeństwa w sieci, co wpływa na kształtowanie postaw i nawyków ich dzieci oraz przeciwdziała cyberzaburzeniom.

Organizujemy 5 różnorodnych tematycznie, dwugodzinnych spotkań dla rodziców (w formie warsztatów) w 5 szkołach. Rodzice biorą udział w nieodpłatnych spotkaniach (przy kawie i cieście) z ekspertami Fundacji „Połącz się z głową”, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Projekt wygrał w konkursie: Fundusz Pomocowy - otwarty konkurs jesień 2022 ogłoszonym przez: Fundacja Edukacja dla Demokracji - Fundusz Pomocowy. Oficjalne wyniki można znaleźć na stronie www.fed.org.pl lub bezpośrednio w linku https://fed.org.pl/wp-content/uploads/2022/12/Wyniki-FP-JESIEN-2022.pdf ).

Celem Funduszu Pomocowego jest wsparcie inicjatyw obywatelskich podejmowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz łagodzenia lub przeciwdziałania skutkom negatywnego wpływu pandemii COVID-19 w obszarze edukacji i rozwoju społecznego dzieci i młodzieży z miejscowości do 50 tys. mieszkańców, a także ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Projekt finansowany jest w 100% z powyższych środków.

„Połącz się dobrze! - Jak zadbać o swoje dobre samopoczucie w sieci?”

„Połącz się dobrze! - Jak zadbać o swoje dobre samopoczucie w sieci?”

Przed formalną rejestracją naszej Fundacji prowadziliśmy działania jako nieformalna grupa „Cyberpsycholog”.

Przyznano nam dotację w ramach konkursu Mikrogranty w Łódzkiem 2021, w którym podmiotem realizującym było CENTRUM INWESTYCJI SPOŁECZNO-EKONOMICZNYCH.

Projekt nosił tytuł: „Połącz się dobrze! - Jak zadbać o swoje dobre samopoczucie w sieci?”. Odbyły się 4 sześciogodzinne warsztaty na temat zachowań i nawyków związanych z korzystaniem z sieci i urządzeń elektronicznych, prowadzone przez dwóch trenerów. Uczestnikami było 40 osób w różnym wieku, którzy byli mieszkańcami powiatu sieradzkiego. Działania prowadziliśmy od 2021-09-30 do 05.11.2021.

garść statystyk

czy wiesz, że...

61%

uczniów przyznaje, że rodzice nie uczą ich odpowiedzialnego korzystania z internetu oraz smartfona.

46%

Okazało się, że w domach polskich nastolatków nigdy nie były ustalane jakiekolwiek zasady związane z korzystaniem z gier cyfrowych

37%

Co trzecie dziecko podejmuje próby mające na celu ograniczenie korzystania z telefonu komórkowego, ale są one bezskuteczne.

20%

nastolatków przyznaje, że to co publikuje o sobie w sieci nie jest prawdą

#TEAM

Działamy razem!

Aleksandra Jankowiak

Aleksandra Jankowiak

Jest absolwentką Psychologii na UŁ oraz Psychodietetyki na SWPS. Od lat interesuje się i kształci w cyberpsychologii (zgłębia zachowania człowieka w interakcji z technologią).

Monika Candela - Łaguniak

Monika Candela - Łaguniak

Jest spełnioną zawodowo menadżerką (absolwentką UŁ wydział Ekonomiczno -Socjologiczny) z wieloletnim doświadczeniem w nadzorowaniu, wdrażaniu i koordynowaniu różnych projektów biznesowych.

Agnieszka Krzosek

Agnieszka Krzosek

Jest psychotearpeutą, psychopedagogiem, nauczycielem, terapeutą terapii pedagogicznej oraz biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Łodzi.

Aleksander Sieradzki

Aleksander Sieradzki

Jest studentem Informatyki, wieloletnim graczem i użytkownikiem technologii cyfrowej, pracownikiem firmy sprzedającej produkty i rozwiązania technologiczne.

Formularz kontaktowy

Odpisujemy w ciągu 2 dni roboczych... albo szybciej :)

    📍ul. Władysława Strzemińskiego 11 / 15

    📱+48 797 123 494

    📨biuro@polaczsiezglowa.pl

    Oni nam zaufali

    Nasi partnerzy mają czynny wpływ na rozwój Fundacji.
    To dzięki Wam możemy jeszcze sprawniej propagować prawidłowe wzorce cyfrowe.